Stolica naszych zachodnich sąsiadów, Niemiec, to dzisiaj ogromna multikulturowa metropolia. Jest to jednak również miasto o wielowiekowej historii, a co za tym idzie znajduje się tam wiele miejsc, które potencjalny turysta po prostu musi odwiedzić.


zabytki w BerlinieWysokie biurowce, szybkie pociągi, olbrzymie korki - to właśnie Berlin. Zabytki w Berlinie paradoksalnie znajdują się przede wszystkim w jego sercu. Najbardziej znanym znakiem rozpoznawczym Berlina jest Brama Brandenburska. w tym miejscu setki turystów codziennie robią sobie zdjęcia i stamtąd nadawane są audycje telewizyjne do wszystkich krajów świata.
Jest to bardzo reprezentacyjne miejsce, szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę jego położenie w bezpośredniej okolicy Bundestagu - niemieckiego parlamentu. Organizowane są tam wycieczki z przewodnikami, do dyspozycji każdego ze zwiedzających są również słuchawki z nagranymi opisami poszczególnych miejsc w bardzo wielu językach. Dla Polaków szczególnym udogodnieniem może być fakt, że oprowadzanie po tej instytucji może również być przeprowadzone przez osobę mówiącą w naszym języku.


To wciąż nie wszystko, co oferuje Berlin. Zwiedzanie tego miasta, w razie braku zainteresowania historią, możemy ograniczyć do muzeów, teatrów czy też innych instytucji kulturalnych. Szczególnym miejscem jest berliński Konzerthaus, w którym odbywa się każdego tygodnia kilka koncertów najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej. Niezależnie od tego, czy preferujemy jej współczesne brzmienia, czy też romantyczne uniesienia - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Jeżeli za cel naszego pobytu wybierzemy Berlin zabytki nie będą zatem jedyną atrakcją, którą będziemy mogli zobaczyć. Warto jeszcze wspomnieć o tamtejszych muzeach, które swoimi eksponatami potrafią zainteresować nawet kompletnych laików w danej dziedzinie. Wielkość tego miasta sprawia, że z całą pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

zabytki berlina