W tworzeniu foto albumu bardzo ważne jest, aby zminimalizować liczbę decyzji, które musisz podjąć. Konieczność dokonywania wielu decyzji może spowodować, że zaprojektowanie idealnego albumu stanie się o wiele trudniejsze.

Przy projektowaniu fotoalbumu musi podjąć wiele decyzji, które zdjęcia włączyć, a które odrzucić. Warto umieszczać zdjęcia chronologicznie. Zbierz swoje zdjęcia do albumu, zanim rozpoczniesz projekt. Jeśli przygotujesz 500 zdjęć z Bożego Narodzenia, album rodzinny może stać się zbyt monotonny. Zamiast tego wybierz po prostu 50-75 zdjęć. Zawsze możesz przygotować przecież większą liczbę zdjęć z uroczystości rodzinnych. Wybierz szablon zanim rozpoczniesz układanie zdjęć. Jeśli wybierzesz szablon, a następnie rozpoczniesz zmianę tła do innych wybranych szablonów, możesz spowolnić komponowanie albumu rodzinnego. Wybierz szablon, który będzie pasował idealnie do Twoich zdjęć i trzymaj się go konsekwentnie. Ustaw zegar i przygotuj się do pracy. Niewielki album łatwo możesz zrobić w godzinę. Przez kolejne 30 minut możesz dodać tekst, ozdoby cyfrowe itp.

Staraj się, aby fotoalbum miał maksymalnie 20 stron. Jeśli wybierzesz większy album, układanie zdjęć będzie oczywiście trwało dłużej. Rzadko zdarza się, że 20-stronicowy fotoalbum http://fotoksiazka.co.pl/?fotoalbum,3 nie jest wystarczający. Album rodzinny nie jest kompletny bez rzeczywistego drzewa genealogicznego. Umieść swoje drzewo genealogicznego na stronie tytułowej albumu, a nawet w obrębie samego albumu. Jeśli jesteś dobry w Photoshopie, Illustratorze czy nawet w Wordzie, możesz umieścić zdjęcia swoich bliskich w formacie portretowym (lub w rozmiarze portfela) na zdjęciu drzewa, a następnie ustaw je odpowiednio w zależności od relacji rodzinnych. Później zapisz obraz, aby dodać go do swojego albumu.

Jeśli to nie jest Twój styl, możesz wybrać zdjęcia w formacie portretowym i wybrać większy obraz drzewa. Ułóż swoje zdjęcia na drzewie, umieść je na stole i zrób zdjęcie z lotu ptaka. Staraj się unikać jakichkolwiek odblasków.