Kiedy w rodzinie 2+pies pojawia się dziecko, rodzicami zaczynają targać pewne wątpliwości dot. przystosowania psa do nowych warunków życia.

Do tej chwili pies był jedynym przyjacielem rodziny i na nim skupialiśmy uwagę. Teraz ta uwaga będzie skupiała się przez większość czasu na małym człowieku, który dodatkowo nie jest szczeniakiem a konkurentem o miłość właściciela psa.


 szampon dla psaW tym miejscu każdy kochający właściciel psa powinien mądrze podejść do tematu  jeszcze przed pojawianiem się noworodka w domu. Powinniśmy nauczyć psa, że nie należy wchodzić do pokoju dziecka, zaznajomić go z nową sytuacją w domu poprzez zapoznanie z nowymi przedmiotami, które nie mogą być jednak zabawką dla psa oraz edukować  psa poprzez słuchanie płaczu dziecka i równoczesne uczenie go , że w tym momencie będziemy go ignorować. Natomiast ważne jest także głaskanie psa, mówienie do niego, podawanie smakołyków w czasie karmienia niemowlęcia, przewijania czy zabawy z nim. Dobrze by było , żeby w trakcie opieki nad dzieckiem druga osoba zajmowała się psem, mogą to być dziadkowie lub znajomi. Warunkiem jest to, ze pies musi wcześniej poznać te osoby i ich akceptować oraz oni musza znać i z obyczaje psa oraz komendy. Należy także edukować dziecko, że pies to nie zabawka pluszowa do tarmoszenia, upadania czy ciągnięcia, ponieważ wtedy nasz czworonóg będzie kojarzył dziecko z zagrożeniem i będzie starał się bronić przed takimi wybrykami. Unikajmy także wspólnych zabaw, gdzie pies ma przewagę (ciągnięcie liny, gonienie piłki itp.), starajmy się bawić np. w poszukiwanie piłki, chowanego itp. Wychowujmy nasze dziecko w szacunku do innej istoty,w tym przypadku psa.

szampon do kąpieli psa


 Innym problemem jest fakt zauważenia objawów alergii u naszego dziecka, który wiążemy z posiadaniem psa. Pierwszym etapem w ustaleniu przyczyn alergii jest zmiana rodzaju kosmetyków stosowanych u psa (np. szampon dla psa) lub ograniczenie  ich nadmiernego użycia, ponieważ w kontakcie fizycznym z psem to one mogą uruchamiać reakcje alergiczne u dziecka. Dlatego na początek można zastosować kosmetyki z linii naturalnych szamponów lub środków rozpuszczalnych w wodzie. Ostatnio został wprowadzony na rynek środek Animal Care Dogs firmy Tetenal, który zawiera wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy oraz węglan sodu. Jest to środek, który możemy stosować często, a który łączy łagodne działanie z odświeżaniem. Poza tym nie alergizuje psa, ponieważ nie zawiera detergentów, parabenów, barwników, alkoholu. Dlatego zanim będziemy podejrzewać sierść psa o alergie naszego dziecka, postarajmy się zmienić nasze nawyki pielęgnacyjne względem naszego pupila.