Przez lata liczba telefonów stacjonarnych w Polsce rosła, co wprowadziło konieczność stosowania telefonicznych numerów kierunkowych. Obecnie większość osób rezygnuje z korzystania z aparatów stacjonarnych na rzecz telefonów komórkowych, jednak wciąż jesteśmy w stanie rozpoznać, z jakiego miasta lub regionu dzwoni osoba posiadająca telefon stacjonarny. Operatorzy nie wycofali się bowiem ze stosowania numerów kierunkowych, które pozwalają znacznie skrócić ciąg liczb do zapamiętania, jak również przyspieszyć kontakt z wieloma osobami, urzędami czy instytucjami.

 

Telefoniczne numery kierunkowe wyróżniają nie tylko miasta, ale ich okolice. Chyba każdy wie, że numer kierunkowy 22 jest przyznawany numerom warszawskim, a numer kierunkowy 32 charakteryzuje region Katowic. Widząc na wyświetlaczu telefonu numer rozpoczynający się od tych liczb, możemy określić, kto do nas dzwoni i skąd. W znacznym stopniu ułatwia nam to rozpoznawanie, kiedy usiłuje dodzwonić się do nas konsultant z firmy, z którą nie chcemy rozmawiać, czy też kiedy jest to pracownica banku, na której telefon właśnie oczekujemy.

 

Miejmy więc nadzieję, że telefoniczne numery kierunkowe będą nam towarzyszyć jeszcze przez lata, gdyż często w znacznym stopniu ułatwiają nam one codzienne życie. Nie są one z pewnością reliktem przeszłości, na który nie warto zwracać uwagi.