Drogi szybkiego ruchu i autostrady w Czechach są płatne i w związku z tym musimy nabyć winiety. Postaramy się tutaj odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z winietami.

 

czechy winietyZatem pierwsze pytanie: czy winiety w Republice Czeskiej są obowiązkowe? To zależy, którymi drogami będziemy się przemieszczać. Ogólnie większość autostrad i dróg szybkiego ruchu, w szczególnie te które są używane jako drogi tak zwane przelotowe, wymagają winiety Czechy . Jeśli dany odcinek nie wymaga posiadania winiety na autostrady, to będzie o tym informował znak. Warto pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi mandat. Jego wartość to 5000KCZ, około 750 zł w formie mandatu, który musimy zapłacić na miejscu oraz nawet do 500 000KCZ jeśli będzie miało miejsce postępowanie administracyjne. Winietę musimy mieć przed wjazdem na płatny odcinek trasy.

Jak wypełnić winietę?


To naprawdę banalne zadanie! W puste pole winiety nanosimy długopisem numer rejestracyjny pojazdu, którym chcemy się poruszać. Odcinamy mniejszy kawałek winiety i zachowujemy go. Musimy mieć go zawsze przy sobie w przypadku kontroli. Następnie przyklejamy odpowiedni kawałek winiety obok naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu, tak aby była doskonale widoczna, ale nie przeszkadzała w prowadzeniu samochodu. Winieta nie traci ważności nawet jeśli tablice rejestracyjne uległy zmianie.

Gdzie kupić winietę?


Winiety są do kupienia na prawie każdej stacji benzynowej i urzędzie pocztowym na terenie Czech. W naszym kraju możemy je dostać na przygranicznych stacjach benzynowych lub w sklepach internetowych.